o nás hokejbal minifutbal MTB - cyklistika turistika Devilsácka kronika archiv fotografií a video kontaktné adresy, e-maily, tel... tricka, siltovky, dresy... Dubnica nad Váhom OFICIÁLNE STRÁNKY ŠPORTOVÉHO KLUBU HOME
- VÝSTROJ  

OBUV

Je považovaná za najdôležitejšiu súčasť turistického vybavenia a to hlavne z toho dôvodu, že počas turistických vychádzok strávime až 97% času na vlastných nohách. Keďže pochody trvajú v extrémnejších prípadoch aj niekoľko týždňov, je nevyhnutné, aby bola noha zabezpečená po každej stránke: pevnosť, pružnosť, vzdužnosť, vodovzdornosť, izolácia proti teplotným výkyvom ...jednoducho pohodlie.  V súšasnosti existuje nespočetné množstvo značiek turistiskej obuvi, ktorá sa vyznačuje či už väčšou alebo menšou kvalitou. V zásade platí, že na našom trhu si môžeme zaobstarať kvalitnú amatérsku letnú turistickú obuv už od 2.000  -  2.500,- Sk a zimnú od 3.000,- Sk. Tu sa jednotlivec musí sám rozhodnúť, do akej miery sa chce venovať tomuto druhu športu a v závislosti od toho si zakúpi aj obuv.

OBLEČENIE

 Sortiment oblečenia sa u nás za posledných 10 rokov neuveriteľne spestril. Takisto ako pri topánkach, i tu si môžeme vybrať z mnohých výrobkov. V zásade platí, že priamo na telo si obliekame odev z priedušných ,savých  a príjemných materiálov (napr. bavlna) - z ktorých základné časti máme pre prípad prepotenia v zálohe v batohu pripravené čisté a suché. Vrchný odev má byť paropriepustný z vnútra navonok a opačne by mal byť nepriepustný. V posledných rokoch preniká do textilného priemyslu materiál zvaný "GORE-TEX", ktorý spĺňa takmer všetky požiadavky moderného outdoorového športu. Jednou z relatívnych nevýhod "g-texového" materiálu je zatiaľ jeho vyššia cena oproti pôvodným materiálom avšak pevne verím, že tieto ceny získajú klesajúcu tendenciu a stanú sa bežnou súčasťou oblečenia "našich turistov."
BATOH Batoh je ďaľšou súčasťou výstroje, bez ktorej si dlhšiu túru nevieme predstaviť. Jeho veľkosť sa pohybuje od počtu členov v skupine (ak ide o spoločný batoh), počasia, dĺžky pochodu... Väčšie batohy by mali byť vystužené výstužou, aby nedochádzalo váhou batoha k jeho deformácii, čo by malo deformačné vplyvy aj telo jednotlivca, ktorý by daný batoh niesol.
PRÍSLUŠENSTVO Medzi príslušenstvo sa radia všetky predmety potreby turistu, ktoré by počas pobytu v prírode našli u jednotlivca či skupiny praktické uplatnenie. Musí spĺňať podmienku odolnosti voči  poveternostným vplyvom a musí byť spratné v rámci možností tej-ktorej skupiny.

D.C.-2000

 

#miesto_oblast_2#